Oled proovinud idandada või võrseid kasvatada, aga miskipärast see ei õnnestu? Panime kirja mõned mõtted, miks ei pruugi need alati ootuspäraselt minna.
1. KASUTA IDANDAMISEKS JA VÕRSETE KASVATAMISEKS TOIDUSEEMNEID
Seemneid valides ei saa me neile peale vaadates öelda, milline seeme hakkab idanema ja milline mitte. Nad kõik on väliselt suhteliselt sarnased.
Koduköögis idandamiseks ja võrsete kasvatamiseks mõeldud seemned ei ole samad seemned, mida Sa kevadel aiamaale mulda paned. Need seemned ei ole põllumajanduslikud seemned, vaid on idandamiseks ja võrsete kasvatamiseks mõeldud toiduseemned. Erinevalt toiduseemnetest võivad täissuuruses köögiviljade kasvatamiseks mõeldud seemned olla töödeldud spetsiaalsete ainetega, et need näiteks mullas hallitama ei läheks. Samuti masinkülvamiseks mõeldud seemned on töödeldud nii, et need oleksid läbimõõdult suuremad. Seetõttu võiksid idandamiseks ja võrsete kasvatamiseks valida selliseid seemneid, mis on just selleks mõeldud.
Lisaks sellele, et need on toiduseemned, soovitame me Plantoses jälgida ka seda, et neil oleks mahesertifikaat. Mahesertifikaadiga seemneid toodetakse orgaaniliselt, et vältida kokkupuudet kunstlike taimekasvatusvahendite ehk pestitsiitidega. Pestitsiidid on kemikaalid, mida kasutatakse umbrohu, putukate, seenhaiguste ja näriliste hävitamiseks. Mahesertifikaati tõestab EU mahemärk pakendil. Kui soovid maheseemnete kohta rohkem teada, siis mine vaata meie blogipostitust.
Idandamiseks ja võrsete kasvatamiseks mõeldud seemnetele tehakse ka üldjuhul laboris testid, et neil ei oleks haigusetekitajaid nagu kolibakter või salmonelloos.
Seemned, mida pakume Plantose e-poes on tunnustatud Euroopa Liidu mahesertifikaadiga ja on läbinud ka laborikontrolli.
2. LOPUTAMINE JA KASTMINE
Ükski idandamismeister ei sünni üleöö. Ikka juhtub, et mõnel päeval unustad Sa idandeid loputada või võrseid kasta. Siis juhtub see, et seemned jäävad kuivale ja nad ei idane nii, nagu võiksid.
Seemnete kuivamine ei pruugi aga olla põhjustatud vaid sellest, et Sa unustasid. Võib-olla on Su taimealged jäänud hoopis päikese kätte (just võrste puhul) või on Su kodus väga kuiv õhk ja kuivavad seetõttu ära.
Selle puhul võib aidata seemnete paigutamine teise asukohta. Kui idandamispurk või -alus on köögis kraanikausi lähedal, siis ei unusta Sa loputamist ja kastmist ehk niisama ära.
Idandite puhul on lihtne reegel – loputa hommikul ja õhtul nagu hambapesu. Võrsete puhul soovitame kastmist ühe korra päeva jooksul, soovitavalt hommikul. Suvel, kui on kuivem, siis võivad väiksed võrsed vajada vett ka õhtul.
3. RUUMITEMPERATUUR IDANDAMISEL
Kui Sa soovid seemneid idandada, siis on oluline roll ka nende leotamisel. Sa võid panna seemned otse idandamispurki või -alusele ja idandada ka ilma leotamata. Omast kogemusest soovitame siiski neid enne leotada ja siis idanema panna. Sel juhul saavad seemned idanemiseks piisavalt niiskust ja idanemisprotsent võib olla suurem.
Võrsete puhul ei pea Sa seemneid eelnevalt leotama, kuna mullale (või mõnele muule kasvatusalusele) pannes ja mulda kastes on seemned pidevalt niisked. Vahel juhtub nii, et seemnest on kasvanud väike võrse ja ta on saanud vähe vett ning hakkab kuivama. Seda olukorda annab kergelt parandada. Kui lisad kasvupinnale vett, tõuseb väike taimeke juba paari tunni möödudes uuesti sirgu.
Oluline roll idandamisel ja võrsete kasvatamisel on aga soojusel. Kui Su ruumitemperatuur on 21-23°C kraadi vahel, siis on see ideaalne väikestele mikrotaimedele. Kui Sa hoiad neid jahedama temperatuuriga toas, siis idanevad seemned kauem. Jällegi oma praktikast võime öelda, et valmimine võib mõnede mikrotaimede puhul venida mitme päeva võrra pikemaks. Eriti on see tuntav võrsete puhul, kuna nende valmimistsükkel on idanditest pikem.
4. MÄDANEVAD SEEMNED
Mis juhtub siis, kui idandid ja võrsed saavad liiga palju niiskust?
Idandid üldjuhul ei hallita. Küll aga võivad need hakata pahasti lõhnama ja minna mädanema. Mis selle põhjuseks on? Tavaliselt on selleks liigne niiskus. Kui idandamispurki või -alusele jääb liiga palju vett, siis võivad idandid minna pahaks. Eemalda idandamisnõust kindlasti üleliigne vesi!. Idandamispurgi puhul pane purgi suu allapoole, et liigne vesi saab välja tilkuda. Korrustega idandamisaluse puhul vaata üle, et drenaažiavad ei ole ummistunud ja vesi voolab alumisse kogumisanumasse.
Ükskõik, millises anumas Sa idandad, pese idandamisnõu kindlasti peale kasutamist korralikult puhtaks. Sel juhul ei ole seal bakteritele head kasvupinnast. Idandamisnõusid võib pesta üldjuhul ka nõudepesumasinas.
Võrsete kasvatamisel tuleb kindlasti jälgida kasvupinnal olevat niiskust. Kui Sa kastad liiga tihedalt või liiga palju, võib kasvupinnale seemnete ümber tekkida hallitus. Loe kindlasti meie artiklit sellest, kuidas ära tunda hallitust! Alati ei pruugi olla tegemist hallitusega. Tihtipeale aetakse hallitus sassi söödavate juurekarvakestega.
Kui võrsete kasvatamisel tekib tõepoolest hallitus, siis tuleb need minema visata.
5. SEEMNETE HOIUSTAMINE JA SÄILITAMINE
Maailmas on taimi, mille seemned peavad kõrbes vastu näiteks 30 aastat. Ja õigete tingimuste tekkimisel lähevad need niiskust saades ka peale nii pikki aastaid idanema.
Igal seemnesordil on oma idaalne säilitamisaeg ja temperatuur. Idandamiseks mõeldud seemnete puhul on oluline, millistes tingimustes hoiab neid tootja, vahepealne ladustaja, aga ka Sinu enda hoiustamistingimused mängivad siin rolli. Heade tingimuste juures säilivad seemned mitu aastat.
Orgaanilised seemned säilivad hästi ühtlaselt pimedas ja jaheda temperatuuriga kohas. Kodus on hea panna seemnepakk kappi. Kindlasti ära hoia seemneid aknalaual päikese käes. Kui Sul on soe kodu, siis võid seemned isegi külmkappi hoiule panna.
KOKKUVÕTTEKS
Kõike seda kirja pannes, oleme me endiselt täiesti kindlad, et idandamine ja võrsete kasvatamine ei ole raketiteadus. Kui arvestad nende viie väikse nõuandega, siis tuleb idandamine ja võrsete kasvatamine Sul kindlasti välja!
Kui idandamine ja võreste kasvatamine on Sinu jaoks täitsa uus teema ja soovid rohkem teada, siis loe kuidas alustada meie blogist: idandamine ja võrsete kasvatamine.