KUIDAS KINOAT VALMISTADA:
- 1 osa kinoat (nt. 250 ml)
- 2 osa vett (nt 500 ml)
- Maitse järgi soola
Loputa kinoa enne potti panemist külma veega. Pane 1 osa kinoat ja 2 osa vett potti, mitsesta soolaga ja lase keema. Keera kuumus väiksemaks ja lase kinoal potis haududa 15-20 minutit.
OMADUSED:
Punane kinoa on toitev täistera, mis kogub populaarsust oma tervisega seotud eeliste ja toiduvalmistamise mitmekülgsuse tõttu. See on tegelikult kinoa taime seeme, kuid selle kulinaarse kasutuse ja toitaineprofiili tõttu nimetatakse seda tavaliselt teraviljaks.
Toiteväärtus 100 g kohta:
Kaloreid: 368 kcal
Valke: 14,1 g
Rasvhappeid: 6,1 g
Sh küllastunud rasvhappeid: 0,7 g
Monoküllastumata rasvhappeid: 1,6 g
Polüküllastumata rasvhappeid: 3,3 g
Süsivesikuid: 64,2 g
Kiudaineid: 7 g
Suhkruid: 2,5 g
Mineraalaineid:
Fosfor: 457 mg
Kaalium: 563 mg
Kaltsium: 47 mg
Magneesium: 197 mg
Mangaan: 2 mg
Naatrium: 5 mg
Raud: 4,6 mg
Tsink: 3,1 mg
Vitamiine:
B1-vitamiin (tiamiin), B9-vitamiin (folaat), B6-vitamiin (püridoksiin), B9-vitamiin (folaat), E-vitamiin.
Toitumisalased eelised: Punane kinoa on tuntud oma muljetavaldava toitumisprofiili poolest. See on hea täieliku valgu allikas, sisaldes kõiki üheksat asendamatut aminohapet, mida inimkeha vajab. See on rikas ka kiudainete, B-vitamiinide (nt B9 (folaat), B6-vitamiin (püridoksiin) ja B2-vitamiin (riboflaviin), raua, magneesiumi, fosfori ja tsingi poolest. Lisaks on see gluteenivaba, mistõttu on see sobiv valik neile, kellel on gluteenitundlikkus või tsöliaakia.
Kasutamine: punast kinoat saab kasutada mitmesugustes roogades. Seda saab nautida lisandina, segada salatitesse, kasutada teraviljakausside põhjana või isegi lisada suppidesse ja hautistesse.