Võrsed on köögiviljade ja maitsetaimede väikesed mirkokasvud. Neis on 4-40 korda rohkem toitaineid, kui täiskasvanud taimedes. Seega võib julgelt öelda, et võrsed on toitaineid täis superkangelased.
Uuringud näitavad, et mikrovõrsetel on kõrge antioksüdantide sisaldus, mis tähendab, et need võivad aidata ennetada paljusid haigusi. Samuti võivad need olla abiks kehakaalu langetamisel, nii vaimse kui ka füüsilise tervise ja heaolu parandamisel.
VAHENDID
Võrsete kasvatamiseks on vaja:
- Kasvatamisalust: väikest potti, kaussi, vm
- Kasvatuspinnast: mulda (soovitavalt biomulda), kookosmulda, kanepimatti, vm
- Seemneid
- Vett
- Toasooja
- Valgust
SEEMNED
Võrseid saab kasvatada köögiviljade (brokoli, kapsas, peet, jne.), teraviljade (nisu, rukis, tatar, jne.), maitsetaimede (basiilik, koriander, jne.) ja kaunviljade (munguba, hernes, läätsed, jne.) seemnetest. Söömiseks ei kõlba rabarberi, kõrvitsa ja kartuli võrsed. NB! Toidu- ja aianduskauplustes on müügil seemned, mis on pärit erinevatest riikidest ja paljudelt tootjatelt. Seemned, mis on müügil toidupoodides ei pruugi olla võrsete kasvatamiseks head, kuna need on mõeldud kuumusega töötlemiseks ja seetõttu võivad sisaldada patogeene. Aianduskauplustes müüdavad seemned on mõeldud väliskeskkonnas täisealiste taimede kasvatamiseks ja nad on enamus juhtudel kaetud keemilise kapsliga. Idandamiseks mõeldud seemned võiksid olla puhtad, orgaanilised seemned. Kõige kindlam on soetada seemneid, millel on EU mahemärg sertifikaat.
Plantose seemned on spetsiaalselt mõeldud idandamiseks ja võrsete kasvatamiseks. Need on laboris testitud ja kontrollitud ning ei sisalda kolibakterit (E.coli) ega salmonellat. Idanemiseks ja võrsete kasvatamiseks spetsiifiliste seemnete kasvatajad hoolitsevad selle eest, et nende seemned oleksid väga puhtad – see tähendab, et need ei sisalda kahjulikke baktereid ega muid patogeene, mis võivad tärkamiskeskkonnas areneda. Kõik seemned meie poes on tunnustatud lisaks EU mahemärgiga.
KASVUTSÜKKEL: 6-21 päeva, olenevalt taimest. See oleneb kasvatusaluses, niiskusest ja toa soojusest. Vaata allpool olevat tabelit, seal tõime välja meie katsetused erinevates tingimustes.
KUI TIHEDALT SEEMNEID KÜLVATA? See on natukene ka tunde küsimus. Külvamise tihedus sõltub seemne suurusest ja kaalust. Oleme aru saanud, et veidi oleneb see ka valgusest ja kasvatuspinna niiskusest – kui pikaks ja peeneks võrsed parasjagu kasvavad. Panime kirja meie enda tehtud katsetused Plantose seemnetega. Lisasime allpool olevasse tabelisse kolm erinevat mõõtu: 10x10cm, 14cm diameetriga kasvatuspotile ja 24x50cm võrsete alusele. Kui Sul on kodus oma kasvatausalus, siis saad nende järgi orienteeruda. Ja kui Sinust saab juba supervõrsekasvataja, siis saad seemneid oma tunde järgi külvata!
PROTSESS
- Neid saab siseruumides kasvatada aastaringselt
- Võrsed vajavad lauda või aknalauda ja kasvamisalust
- Idanemise ja kasvamise vältel tuleb muld hoida õrnalt niiskena
- Võrsed vajavad päevasel ajal valgust nagu iga teine kasvav taim
NB! Kui võrsed hakkavad mullapinnal idanema, siis tekivad neil väikesed juurekarvad, mida tihtipeale aetakse segamini hallitusega. Tegime selle kohta ka pikema postituse.
SÖÖDAV OSA: vars ja lehed. Need lõigatakse kasvupinnalt maha, kui esimesed taime pärislehed hakkavad ilmuma.
VÕRSETE KASULIKKUS
Võrsed on kiire saak, mida saab süüa teatud võrsete puhul juba nädal pärast seemne külvamist. Osa võrsetega läheb veidi kauem – kuni kolm nädalat. Nende maitsed on tavaliselt intensiivsemad kui täielikult kasvanud köögiviljad. Neil on hämmastav värvide ja maitsete mitmekesisus. Need sobivad suurepäraselt salatitesse, võileibadele, garneeringuteks ja muuks. Vaata ka meie kodulehe retsepte.
Kui Sa tahaksid ise proovida väikseid vitamiinirohkeid võrseid kasvatada, siis meie e-poest leiad valiku erinevaid seemneid. Samuti on Sul võimalus soetada kasvatuskomplekt biomullaga või kookosmullaga, kus on kahte erinevat sorti seemneid, muld, kasvatusalus ja lihtsalt järgitav õpetus.
Allikad:
– Z. Xiao, G.E. Lester, Y. Luo, Q. Wang. Assessment of Vitamin and Carotenoid Concentrations of Emerging Food Products: Edible Microgreens.
– Z. Xiaoa, E.E. Codlingc, Y. Luoa, X. Noud, G.E. Lestera, Q. Wan. Microgreens of Brassicaceae: Mineral composition and content of 30 varieties.
– M.C. Kyriacou, Y. Rouphael, F. Di Gioia, A. Kyratzis, F. Serio, M. Renna, S. De Pascale, P. Santamaria. Micro-scale vegetable production and the rise of microgreens.
– M. Renna, V.M. Paradiso. Ongoing research on microgreens: nutritional properties, shelf-life, sustainable production, innovative growing and processing approaches.
– WebMD
– Nutritiondata.self.com